Bileşen Tipleriyle Çalışma
Bir arayüz içinde proje oluşturma açılır penceresi ile belirlediğiniz bileşen seti altındaki bileşenler, bu bileşenlerle ile oluşturulmuş bileşen grupları, HTML etiketli bileşenler ve ekran şablonları bulunur. Bu bileşen tipleri ile ekran tasarımlarınızı hazırlarsınız. Bileşenler üzerindeki özellikleri Properties, stilleri ise Styling paneli ile ayarlayabilirsiniz.

Component Sets / Bileşen Setleri

Proje oluştururken seçilir ve ilgili proje altındaki tüm ekranlarda ortak olarak kullanılır. Proje oluşturulduktan sonra farklı bir bileşen setine geçemezsiniz. Kuika Designer içinde hazır olarak gelen bileşen setleri veya özel olarak ekleyeceğiniz kendi bileşen setiniz de olabilirler. Proje oluşturma açılır penceresinde gelen bileşen set seçenekleri uygulama yönetici tarafından belirlenir.

Components / Bileşenler

Kuika Designer ön tanımlı bileşen setleri ve/veya kurumunuz tarafından eklenmiş bileşen setleri altında bulunan bileşenlerdir. Buton, InputText, Stepper ve daha bir çok tipte ve stil bazında bileşenler bulunur. Design Mode / Tasarım görünümünde bulunan Components / Bileşenler paneli içinde listelenir. Ayrıca bu panel içinde HTML Tags ve Bileşen Grupları da listelenmektedir. Bir bileşeni ekran içinde satır, kolon veya farklı bir taşıyıcı bileşen içine sürükle bırak ile ekleyebilirsiniz. Ekrana eklenmiş bir bileşen üzerinde düzenleme yapabilmek için onu mouse sol klick ile seçili hale getirmelisiniz. Seçili bileşen üzerinde açılan handle-menu ile silme ve çoğaltma gibi sabit ayarların yanında bileşen özelinde ki ek düzenlemeler içinde bulunan butonları kullanabilirsiniz. Yine seçili bileşen üzerindeki özellikleri Properties, stil özellikleirni ise Styling paneli ile yapabilirsiniz.

HTML Tags / HTML Etiketleri

HTML kodlama sürecinde bulunan Text, Div, Button gibi etiketlerin bielşen versiyonları ekran tasarımlarınızda kullanabilirsiniz. Proje oluşturma açılır penceresinde aktif olarak gelir. bir değişiklik yapılmadığı sürece bu bileşenler de proje altındaki ekranlar açıldığında Design/Tasarım görünümündeki Components panelinde listelenir. Genel kullanımı bileşenler ile ortaktır. Ancak HTML bileşenlerde Bileşen Setleri ile gelen bilşenler kadar özel ayarlamlar mevcut değildir.

Component Groups / Bileşen Grupları

Bir ve daha fazla bileşen ile gruplanan ve kaydedilen bileşen tipidir. Bileşenler listesinde listelenir. Template bölümü ile tüm liste görüntülenir ve her bir bileşen grubu ayrı ayrı ekranlarda açılarak düzenlenebilir. Bileşen grupları çok kullandığınız bir veya birden fazla bileşen gruplamanızı ve proje ve ekranlarda kullanabilmenizi sağlar. Bir bileşen grubunda yapılan değişiklikler diğer tüm ekranlara da yansıyacaktır.
Bir bileşen grubunu Templates ekranı ile açabilirsiniz. Açılan bileşen grubu üzerinde yapacağınız değişiklikler, iligli bileşen grubunun kullanıldığı tüm ekranlarda da uygulanır.
Bileşen grubu üzerinde değişiklik yapılmış bir ekranı açmak istediğinizde bir Compare/Karşılama açılır penceresi ile açılır. Onayınız ile bileşen grubu üzerindeki değişikller ekran tasarımınıza uygulanır. Onay vermediğinizde ilgili ekran açılmayacaktır.
Kullandığınız bir bileşen grubunu çözerek referans bileşen grubu ile olan bağını koparabilirsiniz. Böylece iligli bileşen grubu üzerinde yapılan değişiklikler bu grubu çzöülmüş bileşenler üzerinde uygulanmayacaktır.
Grubunu çözdüğünüz bileşeni(leri) tekrar gruplayabilirsiniz. Ekran tasarımı sürecinizde yeni oluşturduğunuz bileşen grupları gibi bu gruplarda hem Components hem de Templates penceresinde listelenir.

Screen Templates / Ekran Şablonları

Header, footer gibi alnalr da dahil olmak üzere bir birine benzeyen veya ekran standartları oluşturmak için ekran şablonlarını kullanabilirsiniz. Bileşen gruplarından farklı olarak ilgili proje altında bir ekran oluştururken seçersiniz. Yine önemli yapısal farklardan bir diğeri de bir ekrana eklenmiş ekran şablonu referans şablondan bağı koparak eklenir. İlgili şablon üzerinde yapacağınız değişiklikler kullanıldığı ekranlara yansımaz.