Bileşen Grupları ile Çalışma
Bileşen grupları hazırlayarak bir veya birden fazla bileşenden oluşan gruplar ile ekran hazırlama sürecine hız kazandırabilirsiniz.
Bileşen grupları içinde bir veya daha fazla bileşenden oluşan sürükle bırak ile her ekrana eklenebilinen bir bileşen tipidir.
Bileşen grupları 2 farklı şekilde oluşturulabilir.
Components ekranında New Component Group seçimi ile açılan yeni ekranda ilgili bileşenleri ekleyin ve kaydedin. Bir proje içine eklenen ekranlardan farklı bir mimarisi bulunmaktadır. Bu şekilde hazırladığınız ekran bir component group olarak eklenir.
İkinci yöntem ise proje ekranlarından biri üzerinde çalışırken bir row veya column’u seçerek handle menüsünden direkt component gruba dönüştürebilirsiniz. Component gruplar Design görünümünde Components listesinde görünürler.

Yeni Component Group Oluşturma

Proje ekranlarında ki çalışma sürecinizde ekrandan çıkmadan Component Groupsoluşturabilirsiniz. Component gruplar için column veya row seçimi ile yapabilirsiniz. Row/Column içinde bulunan bileşenlerle birlikte bir gruba dönüşecektir.
 1. 1.
  Ekran da bileşenleri eklediğiniz Column/Row’u seçin.
 2. 2.
  Handle menüsünden Create Component Group butonuna tıklayın.
 3. 3.
  Açılan Pop-up ‘a adını girin ve Create ile oluşturun.
Yeni oluşturduğunuz Component Group hem design göümünde Component Listesine eklenecek hem de Component ekranındaki Component Group’a kaydedilmiş olacaktır.
 1. 1.
  Component Group Edit : Component listesinde düzenleme yapmak istediğiniz group ‘u açın. Eklenmiş bileşenler üzerinde değişiklik yapabileceğiniz gibi yeni bileşenlerde ekleyebilirsiniz. İşlemleri yapın ve kaydedin. Bu işlem sonrasında Component Group’un kullanıldığı tüm ekranlarda ilgili değişiklik uygulanacaktır. Component veya Component gruplarında yapılmış olan değişikliklerde ilgili ekran açılışı esnasında migration ekranı ile detaylar verilecektir.
 2. 2.
  Component Group Silme : Component listesinde düzenleme yapmak istediğiniz group sil butonuna tıklayın. Açılan pop-up ile silme işlemini onaylayın.